Pyhäjärvelle uusi sääasema ja vedenlaatupoiju - havainnot vapaasti nähtävillä

Kesäkuun alussa Pyhäjärvelle asennettiin uusi vedenlaadun mittauspoiju ja sääasema. Tällä viikolla viimeiset testaukset laitteistossa on tehty ja mittareiden data on nyt kaikkien vapaasti saatavilla.

Pyhäjärven vedenlaadun seurantaa on toteutettu yli kymmenen vuoden ajan jatkuvatoimisilla menetelmillä. Vuodesta 2019 asti järvellä toimi Suomen ympäristökeskuksen vedenlaatupoiju sekä sääasema, joiden rahoitus oli katkolla jo vuonna 2024. Vuosi takaperin seurantaa pystyttiin kuitenkin jatkamaan paikallisvoimin, kun Pyhäjärven suojeluohjelma, Pyhäjärven suojeluyhdistys ry ja Säkylän Pyhäjärven Hoitoyhdistys ry vastasivat yhteisesti laitteiston rahoituksesta ja ylläpidosta.

Vuodelle 2025 jatkuvatoimisen seurannan tulevaisuutta lähdettiin rakentamaan puhtaasti paikallislähtöisesti, jotta uusien ja toimintavarmojen laitteiden hankinta olisi mahdollista. Pyhäjärven jatkuvatoimisille seurantalaitteille myönnettiin alkuvuonna 80 % hanketuki EU:n Maaseutuohjelman yleishyödyllisten ympäristö- ja ilmastoinvestointien avustuksista, jonka myötä uusien entistä parempien laitteiden hankinta mahdollistui.

Mittauspoijusta saadaan tietoa veden lämpötilasta, samaudesta ja levärunsaudesta.

Seurannat ja kunnostuskäytännöt vesistöjen tilan turvana (Seutuvesi) -hanke

Seurannat ja kunnostuskäytännöt vesistöjen tilan turvana (Seutuvesi) -hankkeen tavoitteena on hankkia Satakuntaan ympäristön tilan edistämiseen ja seurantaan tarvittavaa laitteistoa. Hankkeen toteuttaja on Pyhäjärvi-instituutti. Pyhäjärvelle hankittavien vedenlaatupoijun ja sääaseman avulla voidaan tuottaa nopeasti ja reaaliaikaisesti erilaista dataa vesistöjen tilaan ja sääolosuhteiden muutoksiin liittyen. Reaaliaikainen data mahdollistaa kehittämistyön suunnittelua ja toteuttamista niin vesiensuojelutyössä, maataloudessa, elinkeinokalataloudessa kuin erilaisten luontopalvelujen virkistyskäytössä.

Sääasema kertoo reaaliaikaista tietoa ilman lämpötilasta, tuulen nopeudesta ja tuulen suunnasta sekä sademäärästä.

Hankkeen aikana kerätty ympäristödata kartuttaa mittavan arvokkaita aikasarjoja, jotka toimivat ilmaston muutoksen ja siihen liittyvien ilmiöiden todentamisessa. Saatua seurantatietoa voidaan käyttää myös vedenlaatu- ja ilmastomallinnuksen kalibroinnissa, jolloin pystytään tuottamaan entistä tarkempaa ympäristötietoa eri sidosryhmien käyttöön ja kehittämistoiminnan tueksi.

Kesäkuun alussa mittalaitteistot asennettiin Pyhäjärveen ja nyt vedenlaatu- ja säädata on saatu vapaasti saataville. Asemat mittaavat veden lämpötilaa, sameutta, levärunsautta, ilman lämpötilaa, tuulennopeutta ja -suuntaa sekä sademäärää. Havaintoja pääsee seuraamaan osoitteessa luodedata.fi/pyhajarvi tai verkkosivujemme kautta pyhajarvensuojelu.net.